Juryer 2020

Juryer 2020

Årets juryer 2020

Stor tak til alle årets jurymedlemmer - få her et overblik over de enkelte jurymedlemmer i hver kategori. Se mere om regler for nomineringer og valg af vinderne, her. 

BEDSTE DOKUMENTAR

Jan Bacher Dirchsen
Nynne Duvå Hall
Rikke Detlefsen
Betina Andersen
Christian Sønderby Jepsen
Miki Mistrati

BEDSTE FAKTASERIE

Kamilla Walsøe
Thomas Kahr
Anne Eberhardt
Celeste Pedersen
Jonatan Jerichow
Jesper Grand

BEDSTE UNDERHOLDNING

Taus Abildgaard
Camilla Gohs Miehe-Renard
Jens Brockhoff
Michael von Wuerden
Niels Lindberg
Malene Eikers

BEDSTE GAMESHOW

Signe Lindkvist
Ask Greiffenberg
Nicolai Würtz
Henrik Aggerholm
Ricco Wichmann

ÅRETS NYSKABELSE - UNDERHOLDNING

Pelle Ammundsen
Merete Mortensen
Gitte Tækker
Lars Bisgaard
Karen Boel Thomsen
Trine Bjørn Jacobsen

BEDSTE REPORTAGESERIE

Signe Mølgaard
Anne Brostrøm Storgaard
Katrine Kjær
Kristian Porsgaard
Jesper Ærø
Sofia Fromberg

BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM

Steffen Kampp
Sofie Maltesen
Ole S. Skjødt
Daniel Svarts
Lykke Neiendam
Julie Ralund

ÅRETS VÆRT - FAKTA

Fredrik Hillerbrand 
Lise Mühlhausen
Tina Bilsbo
Line Bilenberg
Lau Rabjerg-Eriksen

ÅRETS VÆRT - UNDERHOLDNING

Lise Mühlhausen
Tina Bilsbo
Line Bilenberg
Lau Rabjerg-Eriksen
Alice Venndt

BEDSTE CRIME

Dan Bjerregaard
Thomas Heurlin
Ole Rahbek
Henrik Zachariassen
Katrine Marie Seidelin
Anne Hjort

BEDSTE BØRNEPROGRAM

Camilla Ottesen
Mette Mailand
Ulla Hasselbach
Anders Gustafsson
David Binzer
Mads Lindemann

ÅRETS NYSKABELSE -FAKTA

Peter Toldberg
Berthel Ravn Berthelsen
Lisbet Fagerberg
Caroline Una Henningsen
Susanne Funder-Mikkelsen
Lars Seidelin

BEDSTE EVENT

Marie Breyen
Katrine Herforth
Thomas Winther-Schmidt
Mads Lund
Jakob Skovgaard
Helle Slejborg

BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT

Thore Vonsek
Tue Rye Christensen
Claus Christiansen
Micha Barken-Fuglede
Trine Kongegaard
Lars Juul

BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE

Sisse Lund Haarder
Sune Klingsey
Christian Vorting
Anders Fuchs
Kristian Farcin Leth
Troels Wad

BEDSTE SATIRE/COMEDY

Vicki Berlin
Nikolaj Feifer
Palle Strøm
Christina Sederqvist
Jacob Riising

BEDSTE SPORTSPROGRAM

Morten Crone
Heidi Frederikke Sigdal
Jonas Schmidt
Olav Skaaning Andersen
Line Ernlund
Ulrik Skotte

BEDSTE NYHEDSHISTORIE

Niels Krogsgaard
Kristoffer Eriksen
Rasmus Dahl 
Lene Johansen
Marie Louise Toksvig
Suzanne Moll

BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM

Niels Krogsgaard
Kristoffer Eriksen
Lene Johansen
Marie Louise Toksvig
Suzanne Moll

BEDSTE REALITY

Lars Hammer
Malene Sennels-Andersen
Ask Greiffenberg
Birgitte Kofoed
Mette Nissen
Stine Enevoldsen

BEDSTE TV-SERIE

Anni Faurbye Fernandez
Stefan Jaworski
Mia Marie Borup
Thomas Gammeltoft
Mai Brostrøm
Mette Heeno

BEDSTE SHORT FORM SCRIPTED

Mads Grage
Christina Sederqvist
Nikolaj Feifer
Carsten Colling
Mia Marie Borup
Ina Bruhn

BEDSTE SHORT FORM NON-SCRIPTED

Jes Brandhøj
Julie Bach
Jonas Schmidt
Mette Nissen
Lasse From