Juryer 2021

Juryer 2021

Årets juryer 2021

Stor tak til alle årets jurymedlemmer - få her et overblik over de enkelte jurymedlemmer i hver kategori. Se mere om regler for nomineringer og valg af vinderne, her. 

BEDSTE NYHEDSHISTORIE & AKTUALITETSPROGRAM

Michael Dyrby
Christian Vorting
Lene Johansen
Suzanne Moll
Lasse Funder

BEDSTE SPORTSPROGRAM

Morten Crone
Heidi Frederikke Sigdal
Mads Lindemann
Olav Skaaning Andersen
Line Ernlund
Janus Køster-Rasmussen

BEDSTE BØRNEPROGRAM

Camilla Ottesen
Mette Mailand
Ulla Hasselbach
Rasmus Ladefoged
David Binzer
Palle Nørmark

BEDSTE DOKUMENTAR

Jan Bacher Dirchsen
Astrid Jelstrup
Ulrik Skotte
Miki Mistrati
Signe Mølgaard

BEDSTE FAKTASERIE

Rikke Detlefsen
Celeste Pedersen
Jonatan Jerichow
Jesper Grand
Anne Hjort
Søren Steen Jespersen

BEDSTE CRIME

Niels Hagen Rasmussen
Thomas Heurlin
Vibe Nørgaard
Kristian Porsgaard
Marie Louise Toksvig

BEDSTE REPORTAGESERIE

Anne Brostrøm Storgaard
Ole Bendtzen
Lisbet Fagerberg
Nicolai bo hjeds
Sofia Fromberg
Michelle Mantley

BEDSTE SHORT FORM NON-SCRIPTED

Niels Lindberg
Claus Christiansen
Anne Eberhardt
Martin Bengtsson
Jonas Schmidt
Irene Strøyer

ÅRETS NYSKABELSE FAKTA

Ole Rahbek
Daniel Svarts
Caroline Una Henningsen
Susanne Funder-Mikkelsen
Dorte Høeg-Brask
Kasper Fredshavn

ÅRETS VÆRT FAKTA & ÅRETS VÆRT UNDERHOLDNING

Dorte Borregaard
Stine Preem
Mé Foss Andersen
Jesper Kynde
Niels Dam
Linda Etgar

BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT

Nynne Duvå Hall
Tue Rye Christensen
Steffen Kampp
Trine Kongegaard
Lars Juul
Maria Hee Dreyer

BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE

Sisse Lund Haarder
Sune Klingsey
Anne Bendix
Birgitte Kofoed
Kristian Farcin Leth
Troels Wad

BEDSTE REALITY

Henrik Rasmussen
Trine Frovin
Tina Warming Eriksson
Mette Nissen
Stine Enevoldsen
Jakob Skovgaard

BEDSTE LIVSTILSPROGRAM

Karen Boel Thomsen
Ole S. Skjødt
Lykke Neiendam
Steffen Bjergved
Micha Barken-Fuglede
Thore Vonsek

BEDSTE GAMESHOW

Signe Lindkvist
Mads Elias Ravn
Ask Greiffenberg
Nicolai Würtz
Henrik Aggerholm
Malene Sennels-Andersen

BEDSTE EVENT

Marie Breyen
Katrine Herforth
Thomas Winther-Schmidt
Svend Rasmussen
Ane-Sophie Hansen

BEDSTE UNDERHOLDNING

Jacob Riising
Camilla Gohs Miehe-Renard
Lars Hammer
Michael von Wuerden
Julie Bach
Malene Eikers

BEDSTE SATIRE/COMEDY

Signe Rosendal
Palle Strøm
Jacob Duus
Christina Sederqvist
Ricco Wichmann
Pelle Ammundsen

BEDSTE TV SERIE - SHORT FORM

Mads Grage
Nikolaj Feifer
Carsten Colling
Nadja Nørgaard
Anders Gustafsson
Johanna Runevad

BEDSTE TV SERIE - LONG FORM

Anni Faurbye Fernandez
Stefan Jaworski
Mia Marie Borup
Thomas Gammeltoft
Niels Gråbøl

ÅRETS NYSKABELSE UNDERHOLDNING

Julie Ralund
Merete Mortensen
Andreas Iversen
Lars Bisgaard
Anders Fuchs
Jes Brandhøj