Juryer 2022

Juryer 2022

Årets juryer 2022

Både de nominerede og vinderne af Tvprisen bliver fundet af fagjuryer, som består af professionelle, erfarne tv-folk og andre eksperter på området. Det er Tvprisens executive udvalg, der træffer beslutninger om Tvprisens regler og udpeger Tvprisens jurymedlemmer.

Stor tak til alle årets jurymedlemmer - få her et overblik over de enkelte jurymedlemmer i hver kategori. Se mere om regler for nomineringer og valg af vinderne, her. 

BEDSTE NYHEDSHISTORIE & AKTUALITETSPROGRAM

Lene Johansen
Nina Munch Perrin
Olav Skaaning Andersen
Søren Bruun
Anne Vig

BEDSTE SPORTSDÆKNING

Morten Crone
Stine Bjerre Mortensen
Mikkel Bartholdy Olsen
Mette Cornelius
Kristian bech Josefsen
Peter Palshøj

BEDSTE BØRNEPROGRAM

Camilla Ottesen
Mette Mailand
Ulla Hasselbach
Rasmus Ladefoged
Kirstine Vinderskov
Jesper Rofelt

BEDSTE DOKUMENTAR

Jan Bacher Dirchsen
Tue Rye Christensen
Nille Westh
Jesper Grand 
Katrine Kjær
Celeste Pedersen

BEDSTE FAKTASERIE

Rikke Detlefsen
Ulrik Skotte
Jonatan Jerichow
Lisbet Fagerberg 
Anne Hjort
Søren Steen Jespersen

BEDSTE CRIME

Niels Hagen Rasmussen
Thomas Heurlin
Vibe Nørgaard
Sebastian Richelsen
Marie Louise Toksvig
Dorthe Borup

BEDSTE REPORTAGESERIE

Thomas Winther-Schmidt
Andreas Iversen
Nynne Duvå Hall
Nicolai Bo Hjeds
Sofia Fromberg
Julie Rode Stangerup

ÅRETS NYSKABELSE UNDERHOLDNING

Julie Ralund
Merete Mortensen
Susanne Funder-Mikkelsen
Maartin Bengtsson
Anders Fuchs
Jes Brandhøj

ÅRETS NYSKABELSE FAKTA

Ole Rahbek
Daniel Svarts
Caroline Una Henningsen
Jonas Schmidt
Irene Strøyer

ÅRETS VÆRT FAKTA & ÅRETS VÆRT UNDERHOLDNING

Jan Lagermand Lundme 
Mé Foss Andersen
Jesper Kynde
Svend Rasmussen
Linda Etgar

BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT

Christian Vorting
Mette Nissen
Steffen Kampp
Trine Kongegaard
Lars Juul
Palle Strøm

BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE

Sisse Lund Haarder
Sune Klingsey
Anne Bendix
Birgitte Kofoed
Thomas Kahr
Troels Wad

BEDSTE REALITY

Henrik Rasmussen
Tina Warming Eriksson
Sofie Maltesen
Kristian Farcin Leth
Jakob Skovgaard

BEDSTE LIVSTILSPROGRAM

Karen Boel Thomsen
Ole S. Skjødt
Lykke Neiendam
Steffen Bjergved
Micha Barken-Fuglede
Thore Vonsek

BEDSTE GAMESHOW

Signe Lindkvist
Mads Elias Ravn
Ask Greiffenberg
Nicolai Würtz
Henrik Aggerholm
Malene Sennels-Andersen

BEDSTE EVENT

Marie Breyen
Katrine Herforth
Stig Reinicke
Erik Struve Hansen
Ane-Sophie Næsby Hansen
Thomas Meyer Jakobsen

BEDSTE UNDERHOLDNING

Jacob Riising
Trine Bjørn Jacobsen
Lars Hammer
Michael von Wuerden
Dorte Kindberg
Malene Eikers

BEDSTE SATIRE/COMEDY

Vicki Berlin
Ane Høgsberg
Tanja Paik
Christina Sederqvist
Ricco Wichmann
Pelle Ammundsen

BEDSTE TV SERIE - SHORT FORM

Mads Grage
Nikolaj Feifer
Carsten Colling
Maj-Britt Landin
Maria Hee Dreyer 
Johanna Runevad

BEDSTE TV SERIE - LONG FORM

Anni Faurbye Fernandez
Stefan Jaworski
Mia Marie Borup
Mike Spooner
Mai Brostrøm 
Niels Gråbøl