Juryer 2024

Juryer 2024

Årets juryer 2024

Både de nominerede og vinderne af TVPRISEN bliver fundet af fagjuryer, som består af professionelle, erfarne tv-folk og andre eksperter på området. Det er TVPISENs executive udvalg, der træffer beslutninger om TVPRISENs regler og udpeger TVPRISENs jurymedlemmer.

Jurymedlemmerne er hver især nøje udvalgt på baggrund af deres faglighed til at kunne bedømme de respektive kategorier. Det hænder dog, at et jurymedlem er inhabilt, eftersom vedkommende selv har stået bag eller været involveret i produktionen af et eller flere indstillede programmer. 

Inhabile jurymedlemmer må hverken stemme på eller tale om det respektive program på jurymødet. Se mere om regler for nomineringer og valg af vinderne her. 

 

Stort tak til alle årets jurymedlemmer! 

BEDSTE NYHEDS- & AKTUALITETSINDHOLD

Oscar Jönsson
Nina Z. Munch-Perrin
Rasmus Dahl
Inga Vind
Mads Bøgh Johansen
Charlotte Freisleben
Naja Nielsen

BEDSTE SPORTSDÆKNING

Peter Palshøj
Thomas Gravgaard
Mette Cornelius
Kristian Bech Josefsen
Mads Lindemann
Lars Steen Pedersen
Heidi Møller Sindberg
Tina Müller

BEDSTE BØRNE- & UNGEPROGRAM

Pernille Bønløkke Toustrup
Kirstine Vinderskov
Niki Vraast-Thomsen
Anna Lin
Trine Skovgaard
Pelle Ammundsen
Sofie Østergaard

BEDSTE DOKUMENTAR

Magnus Bardeleben
Jonatan Jerichow
Jesper Ærø
Marianne Hougen-Moraga
Boris Benjamin Bertram
Katrine Kjær
Signe Daugbjerg 

BEDSTE FAKTA- & DOKUMENTARSERIE

Signe Mølgaard
Betina Andersen
Trine Bjørn Jakobsen
Jon Adelsten
Ulrik E. E. Gutt-Nielsen
Nille Westh
Bjarke Stender

BEDSTE CRIME

Terkel Thorsen
Charlotte Kjørup Mauritzen
David Rue
Merete Mortensen
Celeste Pedersen
Niels Hagen Rasmussen

BEDSTE REPORTAGESERIE

Niels Gorm
Jan Bacher Dirchsen
Laura Teilmann
Dennis Khadem
Camilla Warnick
Trine Kongegaard
Rikke Detlefsen

ÅRETS NYSKABELSE 

Johan Sønderby Lauridsen
Irene Strøyer
Marianne Bjørn
Jonathan Herrik
Palle Strøm
Nynne Duvå Hall
Lisbeth West Langwadt

BEDSTE LIVSTILSPROGRAM

Josefine Nené Brüel Gerber
Steffen Bjergved
Camilla Nygaard
Thore Vonsek
Kirstine Bjørnskov Eskedal
Jesper Kynde
Mette Støvring

BEDSTE REALITY

Line Westi
Sofie Maltesen
Rasmus Gejl
Fredrik Hillerbrand
Sabine Andersen
Tine Gade
Susanne Funder-Mikkelsen
Victor Plank Harms

BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT

Andreas Iversen
Stine van der Sterren Enevoldsen
Julie Rode Stangerup
Morten Hjorth Lykke Lollike
Camilla Sys Tygesen
Malene Eikers
Sune Klingsey

BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE

David Flou
Julie Bach
Mathilde Riis Holm
Anne Eberhardt
Roald Bergman
Katrine Seidelin
Dorte Høeg Brask

BEDSTE EVENT

Julie Mabeck
Stig Reinicke
Diana Borup Skotte
Karen Boel Thomsen
Lykke Neiiendam
Thomas Meyer Jakobsen
Nicolai Hansson

BEDSTE UNDERHOLDNING

Birgitte Koefoed
Mark Jessen
Martin Bengtsson
Nina Lind
Ole Sejr Skjødt
Stine Lykkebo
Jakob Skovgaard Nielsen

BEDSTE FIKTION - SHORT FORM

Nikolaj Feifer
Jes Brandhøj
Babak Vakili
Rikke Sasja Lassen
Nadja Nørgaard Kristensen
Sofie Marie Kristensen
Mike Spooner

BEDSTE FIKTION - LONG FORM

Marlene Billie Andreasen 
Anders Toft Andersen
Barbara Topsøe-Rothenborg
Tobias Lindholm
Adam August
Milad Avaz
Mia Marie Borup