Vindere 2000-2018

Vindere 2000-2018

2018

SEERPRISEN
HISTORIEN OM DANMARK
DR KULTUR
DR1
 
ÅRETS OTTO
POUL-ERIK HEILBUTH
 
ÅRETS VÆRT
LASSE SJØRSLEV
TV 2 NEWS
 
BEDSTE TV SERIE
HERRENS VEJE
DR DRAMA 
DR1
 
BEDSTE SATIRE/COMEDY
TÆT PÅ SANDHEDEN
SMALL SHOES 
DR2
 
BEDSTE UNDERHOLDNING
TOPPEN AF POPPEN
MASTIFF 
TV 2
 
BEDSTE GAMESHOW
5. HALVLEG
SNOWMAN PRODUCTIONS
KANAL 5
 
BEDSTE EVENT
ZULU COMEDY GALLA 2017
PIPELINE PRODUCTION 
TV 2 ZULU
 
BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM
DEN PERFEKTE OPDRAGELSE?
KONCERN TV- & FILMPRODUKTION 
TV 2
 
 
BEDSTE KONKURRENCEDREVNE REALITYSERIE
LANDMAND SØGER KÆRLIGHED
BLU 
TV 2
 
BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE
PRINSESSER FRA BLOKKEN
DR UNG 
DR3
 
BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT
DANMARK MOD ØSTEUROPA
STV PRODUCTION 
TV 2
 
BEDSTE REPORTAGESERIE
GINA JAQUELINE
PINEAPPLE ENTERTAINMENT 
DR3
 
BEDSTE CRIME
MORDEREN PÅ DEN HVIDE HEST
DR UNG 
DR3
 
BEDSTE FAKTASERIE
DE SKJULTE TALENTER
DR DANMARK & DR DOKUMENTAR 
DR1
 
BEDSTE DOKUMENTAR
DE SIDSTE MÆND I ALEPPO
LARM FILM & ALEPPO MEDIA CENTER & KLOOS & CO. MEDIEN 
DR2
 
BEDSTE BØRNEPROGRAM
KLASSEN
STV PRODUCTION 
DR ULTRA
 
BEDSTE SPORTSPROGRAM
SUPERLIGA BACKSTAGE
DISCOVERY NETWORKS DENMARK 
CANAL 9
 
BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM 
OPERATION X
TV 2 NYHEDERNE 
TV 2
 
BEDSTE NYHEDSHISTORIE
ÆLDREPLEJE - LIS FISKER KNUDSENS MOR VAR VED AT DØ
TV 2 NYHEDERNE 
TV 2
 
BEDSTE ONLINE FORMAT
SAT AF
TV3 SPORT 
VIAFREE
 
BEDSTE INDHOLD PÅ FLERE PLATFORME
NATHOLDET
PINEAPPLE ENTERTAINMENT
TV 2
 
ÅRETS NYSKABELSE - FAKTA
HISTORIEN OM DANMARK
DR KULTUR 
DR1
 
ÅRETS NYSKABELSE - UNDERHOLDNING
BOLIGKØB I BLINDE
SNOWMAN PRODUCTIONS 
TV3

2017

BEDSTE BØRNEPROGRAM

Ultra Jam
Farsight.tv, DR Ultra

BEDSTE TV-SERIE
Norskov
SF Studios Productions, TV 2

BEDSTE SPORTSPROGRAM
OL - Guld til Danmark
DR Sporten, DR1

BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM
Langt fra Borgen
DR, DR1

BEDSTE NYHEDSHISTORE
De syge medarbejdere hos Siemens/Vestas
DR Nyheder, DR1

BEDSTE DOKUMENTAR
Dem Vi Var
Made in Copenhagen, TV 2

BEDSTE CRIME
Voldtaget
United Production, DR3

BEDSTE REPORTAGESERIE
Da krigen kom til Toftlund
DR Danmark, DR1

BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT
Menneskejagt
Metronome Productions, DR3

BEDSTE FAKTASERIE
Vi er Jens Jensen
United Production, TV 2

BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE
Drengene på kanten
Koncern TV, DR3

BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM
Made in Denmark
Mastiff, DR1

BEDSTE KONKURRENCEDREVNE REALITYSERIE
Robinson Ekspeditionen 2015
Strong Productions, TV3

BEDSTE SATIRE/COMEDY
Quizzen med Signe Molde
DR Danmark, Samfundsliv, DR2

BEDSTE GAMESHOW
Versus
Mastiff, DR1

BEDSTE UNDERHOLDNING
Sofie Linde Show II
DR B&U, DR Ultra

BEDSTE EVENT
Charlies Revygalla 2016
Monday Production, TV 2 Charlie

ÅRETS NYSKABELSE - UNDERHOLDNING
Alle mod 1
Nordisk Film TV, DR1

ÅRETS OTTO 
Troels Kløvedal
SEERPRISEN
Kurs mod fjerne kyster
Nordisk Film TV, TV 2 

BEDSTE KVINDELIGE VÆRT
Signe Molde
Quizzen med Signe Molde, DR Danmark, DR 2

BEDSTE MANDLIGE VÆRT
Anders Agger
Indefra med Anders Agger, DR Århus, DR2

ÅRETS NYSKABELSE - FAKTA
Overklassen på Udebane
!mpact TV, DR1

BEDSTE CONTENT PÅ FLERE PLATFORME
ZULU Awards 2016
Nordisk Film TV, TV 2 Zulu

2015

Bedste Nyhedshistorie
Flygtninges vej fra Middelhavet til Danmark, TV 2 Nyhederne, TV 2

Bedste Nyheds-event/Live-dækning
Dækningen af terrorangrebene i København, TV 2 News, TV 2 News

Bedste Aktualitetsprogram
Detektor, DR Fakta, DR2

Bedste Sportsprogram
VM på Bryggen, DR Sporten, DR1 / DR2

Bedste Børneprogram
Skæg med Matematik, GreatHouse Film, DR Ramasjang

Bedste Dokumentar
Ekstra Bladet - uden for citat, Danish Documentary Production, TV 2

Bedste Faktaserie
De brændte børn, Nordisk Film TV, TV 2

Bedste Reportageserie
På Røven I Nakskov, Koncern TV & Film Produktion, TV 2

Bedste Factual Entertainment
Gift ved første blik, Snowman Productions, DR1

Bedste Karakterdrevne serie
Familien fra Bryggen, Metronome Productions A/S, TV3

Bedste Konkurrencedrevne Realityserie
Robinson Ekspeditionen 2014, Strong Television A/S, TV3

Bedste Livsstilsprogram
Den Store Bagedyst 2014, DR Livsstil, DR1

Bedste Tv Underholdning
X Factor, Blu A/S, DR

Bedste Tv Satire/Comedy
Dybvaaaaad!, Respirator, TV 2 Zulu
Bedste Tv Drama
Arvingerne II, DR Fiktion, DR1

Bedste Tv Event
Zulu Comedy Galla 2014, Immergut, TV 2 Zulu

Bedste Tv På Flere Medier
Natholdet, Pineapple Entertainment, TV 2

Bedste Tv-Trailer
Zulu Comedy Galla 2014, Immergut, TV 2 Zulu

Bedste Foto
Line Morell Holm for Tvillingerne fra Holstebro, TV MIDTVEST, TV 2

Bedste Klip
Marie-Louise Bordingaard Munk for På Røven I Nakskov, Koncern TV Film Produktion, TV 2

Bedste Kvindelige Tv Vært
Stéphanie Surrugue (Go' Morgen Danmark, Nordisk Film TV, TV 2)

Bedste Mandlige Tv Vært
Jan Gintberg (Gintberg på kanten, DR Livsstil og Samfund, DR1)

Årets Big Character
Rufus Gifford (Ambassadøren fra Amerika, DR Ung, DR3)

Årets Nyskabelse – Fakta
Rigtige Mænd, Fjernsynsforeningen/ DR Livsstil og Samfund, DR1

Årets Nyskabelse – Underholdning
Kære Dagbog, DR Ung, DR3

Seerprisen
Kurs mod fjerne kyster, Nordisk Film TV, TV 2

Årets Otto
Per Wennick, DR

2014

Venue: Tivoli Cingress Center
Værter: Camilla Ottesen, TV3 og Jacob Riising, DR

BEDSTE DOKUMENTAR
THE ACT OF KILLING, FINAL CUT FOR REAL, DR K

BEDSTE FAKTASERIE
I SKATTELY, DR DOKUMENTAR, DR1

BEDSTE REPORTAGESERIE
SYG I HOVEDET, UNITED PRODUCTION, DR3

BEDSTE NYHEDSHISTORIE
BØRNENE OG LUGTEN - FILIPPINERNE, TV 2 NYHEDERNE, TV 2

BEDSTE NYHEDS-EVENT/LIVE-DÆKNING
DEMOKRATIETS AFTEN, DR NYHEDER, DR1

BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM
DR2 UNDERSØGER, EN VÆRDIG DØD?, DR DANMARK - NATUR & SERIER, DR2

BEDSTE SPORTSPROGRAM
X GAMES, DR SPORTEN, DR3

BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM
KENDER DU TYPEN?, DR DANMARK - NATUR & SAMFUND, DR1

BEDSTE BØRNEPROGRAM
PENDLERKIDS 2, GRIF FILM, DR ULTRA

BEDSTE KONKURRENCEDREVNE REALITYSERIE
ROBINSON EKSPEDITIONEN, STRIX TELEVISION, TV3

BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE
SORT ARBEJDE, STV PRODUCTIONS, DR 2

BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT
GAL ELLER NORMAL, KONCERN TV, DR1

BEDSTE TV UNDERHOLDNING
VILD MED DANS, MASTIFF, TV 2

BEDSTE TV SATIRE/COMEDY
RYTTERIET II, DR FIKTION, DR2

BEDSTE TV DRAMA
ARVINGERNE, DR FIKTION, DR1

BEDSTE TV EVENT
P3 GULD, DR EVENT, DR3

ÅRETS NYSKABELSE – FAKTA
ULTRA NYT, DR DANMARK B&U, DR ULTRA

ÅRETS NYSKABELSE – UNDERHOLDNING
FUCKR MD DN HJRNE , IMMERGUT, DR 3

BEDSTE TV PÅ FLERE MEDIER
ÆG PÅ DR3, DR VIDENSKAB, DR3

Blandt de nominerede valgte juryen desuden at shortliste de følgende programmer:

VOODOO, SBS DISCOVERY PRODUCTION, 7'EREN
ZULU AWARDS 2014, TV 2 MARKETING, TV 2 ZULU
KNÆK CANCER 2013, TV 2 MARKETING, TV 2
SJIT HAPPENS, TV 2 MARKETING, TV 2 ZULU
ÆG PÅ DR3, DR KULTUR, DR3

BEDSTE KVINDELIGE TV VÆRT
STÉPHANIE SURRUGUE (KULTUREN PÅ NEWS)), TV 2 OG TV 2 NEWS, TV 2 NEWS

BEDSTE MANDLIGE TV VÆRT
MARTIN KRASNIK (DEADLINE), DR NYHEDER, DR2

ÅRETS VÆRTSTALENT(ER)
ESBEN BJERRE OG PETER FALKTOFT (MONTE CARLO ELSKER USA), DR UNG, DR3

ÅRETS BIG CHARACTER
LINSE KESSLER (FAMILIEN FRA BRYGGEN), METRONOME PRODUCTIONS, TV3

BEDSTE TV TRAILER
DANISH DYNAMITE 3 - JEPPE K., TV 2 MARKETING, TV 2 ZULU

BEDSTE KLIP
NIELS JØRGEN LYSTER OG STEFFEN SENNENWALDT (A-KLIP) OG DAVID RUE (KOKAINENS PRIS), EYEWORKS, DR3

BEDSTE FOTO
PETER RAMSØ OG NICKLAS KORGAARD (FUCKR MD DN HJRNE), IMMERGUT, DR3

SEERPRISEN
ARVINGERNE, DR FIKTION, DR1

ÅRETS OTTO
JARL FRIIS-MIKKELSEN

2013

Venue: Tivoli Congress Center
Værter: Ibi Støving (TV 2), Adam Duvå Hall (TV3) og Jacob Riising (DR)

BEDSTE DOKUMENTAR 
MIN BARNDOM I HELVEDE, KRAGEFILM OG MASTOMEDIA, DR1

BEDSTE FAKTASERIE 
KORRESPONDENTERNE, TV 2 NEWS, TV 2 
 
BEDSTE REPORTAGESERIE 
UNDSKYLD VI ER HER, EYEWORKS, DR1
 
BEDSTE NYHEDSHISTORIE 
WATERFRONT: DSBS HEMMELIGE VÅBEN, DR NYHEDER, DR1
 
BEDSTE NYHEDS-EVENT/LIVE-DÆKNING 
AMERIKANSK VALGAFTEN, TV 2/NYHEDERNE, TV 2 EVENT, TV 2 NEWS m.fl., TV 2 OG TV 2 NEWS
 
BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM 
DEADLINE, DR NYHEDER, DR2
 
BEDSTE SPORTSPROGRAM 
OL STUDIET - GOOD EVENING LONDON, TV 2 SPORTEN, TV 2
 
BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM 
DEN STORE BAGEDYST, DR LIVSSTIL, DR1
 
BEDSTE BØRNEPROGRAM 
RAMASJANG MYSTERIET, DR B&U, DR RAMASJANG
 
BEDSTE KONKURRENCEDREVNE SERIE 
DIVAER I JUNGLEN, EYEWORKS, TV3
 
BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE 
FAMILIEN FRA BRYGGEN, METRONOME PRODUCTIONS A/S, TV3
 
BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT 
GINTBERG PÅ KANTEN, DR LIVSTIL, DR1
 
BEDSTE TV-UNDERHOLDNING 
MAESTRO, NORDISK FILM TV A/S, DR1
 
BEDSTE TV-SATIRE/COMEDY 
ABSURDISTAN, DOUGLAS ENTERTAINMENT, DR3
 
BEDSTE TV-DRAMA 
BORGEN III, DR FIKTION, DR1
 
BEDSTE TV-EVENT 
ZULU AWARDS 2013, MASTIFF A/S, TV 2 ZULU
 
ÅRETS NYSKABELSE – FAKTA 
PIND OG HOLDT I USA, UNITED PRODUCTION APS, DR2
 
ÅRETS NYSKABELSE – UNDERHOLDNING 
RIISINGS FLOTTE TALKSHOW, MASTIFF A/S, DR ULTRA
 
BEDSTE KVINDELIGE TV-VÆRT 
TINE GØTZSCHE (TV AVISEN), DR NYHEDER, DR1
 
BEDSTE MANDLIGE TV-VÆRT 
ANDERS BREINHOLT (NATHOLDET) NORDISK FILM TV A/S, TV 2
 
ÅRETS VÆRTSTALENT 
JOAKIM INGWERSEN (ULTRAHUSET - HER STYRER VI!), METRONOME PRODUCTIONS A/S, DR ULTRA
 
ÅRETS BIG CHARACTER 
COLLINS OMOKARO OG LOVETH IDAHOSA (SORT ARBEJDE), CONTENT POWER HOUSE, DR2
 
BEDSTE TV-TRAILER
BEAR GRYLLS: DRENGEN, DER OVERLEVEDE, DISCOVERY NETWORKS NORDIC, DISCOVERY CHANNEL
 
BEDSTE KLIP
DAVID ROSENQUIST (KORRESPONDENTERNE), TV 2/NYHEDERNE, TV 2
 
BEDSTE FOTO
LARS SKREE (HORISONT: KRIG OG KÆRLIGHED I SYRIEN), DR NYHEDER, DR1
 
SEERPRISEN
OPERATION X, MONDAY PRODUCTION APS, TV 2
 
ÅRETS OTTO
THOMAS HEURLIN, KONCERN TV & FILMPRODUKTION

2012

Venue: Tivoli Congress Center
Værter: Anders Lund Madsen og Anders Breinholt Nielsen

BEDSTE DOKUMENTAR
PUTINS KYS, MONDAY REPORTER OG MADE IN COPENHAGEN, DR2

BEDSTE FAKTASERIE
DE BORTFØRTE BØRN, DOKUMENTAR KOMPAGNIET, TV 2

BEDSTE NYHEDSHISTORE
SULTKATASTROFE I SOMALIA: TANTHOLDT FINDER SKJULT NØDHJÆLPSLAGER, TV 2 NYHEDERNE, TV 2

BEDSTE NYHEDS-EVENT/LIVE-DÆKNING
MED LIVET SOM INDSATS, DR EVENT, DR1

BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM
KULTUREN PÅ NEWS, TV 2 NEWS, TV 2 NEWS

BEDSTE SPORTSPROGRAM
ANKERDAL PÅ NEWS, TV 2 SPORTEN, TV 2 NEWS

BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM
NAK & ÆD, DR NATUR, DR2

BEDSTE BØRNEPROGRAM
STORE NØRD, DR, DR RAMASJANG

BEDSTE REALITYSERIE
BLOD, SVED OG RIS, KONCERN TV, DR1

BEDSTE REPORTAGESERIE
SEX, KAOS OG BEKENDELSER, STRIX, DR2

BEDSTE TV-UNDERHOLDNING
X FACTOR, BLU, DR1?

BEDSTE TV-SATIRE/COMEDY
A-KLASSEN, FRIDTHJOF FILM, DR2 

BEDSTE TV-DRAMA
BORGEN, DR FIKTION, DR1

BEDSTE TV-EVENT
ZULU COMEDY GALLA 2011, IMMERGUT, TV 2 ZULU

ÅRETS NYSKABELSE
MORMORS BORDEL, KONCERN, TV 2

BEDSTE KVINDELIGE TV-SKUESPILLER
SIDSE BABETT KNUDSEN (BORGEN)

BEDSTE MANDLIGE TV-SKUESPILLER
PILOU ASBÆK (BORGEN)?

BEDSTE KVINDELIGE TV-VÆRT
NATASJA CRONE (TV 2 NYHEDERNE)

BEDSTE MANDLIGE TV-VÆRT
JAN GINTBERG (GINTBERG PÅ KANTEN)

BEDSTE TV-TRAILER
BRÆNDER DET STADIG (DET NYE TALKSHOW)

BEDSTE FOTO
NADIM CARLSEN (ET SPLITSEKUND)

BEDSTE KLIP - TV-DRAMA/COMEDY
MY THORDAL (BORGEN)

BEDSTE KLIP
LINE SCHOU HILLERBRAND (A-KLIP), NEPO GOLDMANN-PICULELL, IBEN SOL MAURITSSON, LUIS PINTO, NIELS LYSTER, STEFFEN SENNENWALDT (SEX, KAOS OG BEKENDELSER)

BEDSTE FOTO - TV-DRAMA/COMEDY
KIM HØGH MIKKELSEN (RITA)

ÅRETS VÆRTSTALENT
STÉPHANIE SURRUGUE (KULTUREN PÅ NEWS)?  

ÅRETS OTTO
KAREN THISTED

SEERPRISEN
KORRESPONDENTERNE, TV 2 NYHEDERNE, TV 2

2011

Venue: Tivoli Congress Center
Værter: Anders Lund Madsen og Anders Breinholt Nielsen

BEDSTE DOKUMENTAR
ARMADILLO, FRIDTHJOF FILM, TV2

BEDSTE FAKTASERIE
OPERATION X, MONDAY, TV 2

BEDSTE NYHEDSHISTORIE
SVINDEL I HJEMMEPLEJEN, TV 2 NYHEDERNE, TV 2

BEDSTE NYHEDS-EVENT/LIVE-DÆKNING
ANHOLDELSE AF LORS DOUKAEV, TV 2 NEWS, TV 2 NEWS

BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM
DEBATTEN, DR, DR2

BEDSTE SPORTSPROGRAM
VM FINALE I HERREHÅNDBOLD, TV 2 SPORTEN, TV2

BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM
MED KNIVEN FOR STRUBEN, STRIX TELEVISION, TV3

BEDSTE BØRNEPROGRAM
NØRD: PÅ EVENTYR I PAPUA, DR, DR1

BEDSTE REALITYSERIE
BS OG BASSERNE, GONG, TV 2

BEDSTE TV-UNDERHOLDNING
DAGENS MAND, BLU, TV 2

BEDSTE TV-SATIRE ELLER COMEDY
RYTTERIET, DR, DR2

BEDSTE TV-DRAMA
BORGEN, DR, DR1

BEDSTE TV-EVENT
DANSK MELODI GRAND PRIX 2011, DR, DR1

ÅRETS NYSKABELSE
LÆSEGRUPPEN SUNDHOLM, DR, DR2

BEDSTE KVINDELIGE TV-SKUESPILLER
SIDSE BABETT KNUDSEN (BORGEN)

BEDSTE MANDLIGE TV-SKUESPILLER
ANDREAS BO PEDERSEN (LIVE FRA BREMEN)

BEDSTE KVINDELIGE TV-VÆRT
PUK ELGAARD (AFTENSHOWET)

BEDSTE MANDLIGE TV-VÆRT
BUBBER (DANMARK IFØLGE BUBBER)

BEDSTE TV-TRAILER
PUMPET PÅSKE PÅ ZULU, TV2 NETWORKS, TV 2 ZULU

BEDSTE FOTO
LARS SKREE (ARMADILLO)

BEDSTE KLIP
PER K. KIRKEGAARD (ARMADILLO)

BEDSTE FOTO - TV-DRAMA/COMEDY
ERIC KRESS (DEN SOM DRÆBER)

BEDSTE KLIP - TV-DRAMA/COMEDY
LARS THERKELSEN (BORGEN)

ÅRETS VÆRTSTALENT
ANE CORTZEN (TV!TV!TV!)

ÅRETS OTTO
MOGENS VEMMER

SEERPRISEN
GINTBERG PÅ KANTEN, DR, DR1

2010

Venue: Hal D
Vært: Peter Mygind

ÅRETS FAKTASERIE
DE 7 DRAB, SELSKABET.TV, TV 2

ÅRETS AKTUALITETSPROGRAM
MOGENSEN & KRISTIANSEN, TV 2 NEWS, TV 2 NEWS

ÅRETS SPORTSPROGRAM
LPS, TV 2 SPORTEN, TV 2           

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSPROGRAM
OSMAN & JEPPE, MADE IN VALBY, DR RAMASJANG

ÅRETS DOKUMENTARPROGRAM
LILLE VOKSEN, TEAM PRODUCTIONS/BASTARD FILM, TV 2

ÅRETS REALITYPROGRAM
PARADISE HOTEL, MASTIFF , TV3                       

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM
SPISE MED PRICE, DR, DR1                       

ÅRETS TV-UNDERHOLDNING
X-FACTOR, DR/BLU, DR1                       

ÅRETS SATIREPROGRAM/NON-SCRIPTED COMEDY
KRYSTERS KARTEL, MADE IN VALBY, DR2                       

ÅRETS TV-EVENT
COMEDY GALLA, IMMERGUT, ZULU                                   

ÅRETS TV-VÆRT
ANDERS LUND MADSEN (DET NYE TALKSHOW)

ÅRETS KORTE TV-DRAMA/SCRIPTED COMEDY
MANDEN MED DE GYLDNE ØRER, NORDISK FILM TV, DR2

ÅRETS LANGE TV-DRAMA
LÆRKEVEJ, COSMO FILM A/S, TV 2                               

ÅRETS MANUS
MANDEN MED DE GYLDNE ØRER (SPOONER/BONDE), NORDISK FILM A/S, DR2                       

ÅRETS TV-SKUESPILLER
SIGNE EGHOLM OLSEN (PAGTEN)                                                

ÅRETS TV-TRAILER
RAMASJANG LANCERINGSTRAILER, & CO./RADARFILM/DR , DR1 & DR RAMASJANG                       

ÅRETS NYSKABELSE
DE 7 DRAB, SELSKABET.TV, TV 2

ÅRETS NYHEDSHISTORIE
KONTANT: FUSK MED KØD, DR, DR1                       

ÅRETS WEB-TV
THE MAN WHO GAVE US MESSI, MONDAY/IN2MEDIA, WEB                                               

BEDSTE FOTO/FAKTA
DE 7 DRAB (THOMAS GERHARDT)                       

BEDSTE KLIP/FAKTA
DE 7 DRAB (JACOB DUUS)                         

BEDSTE LYD/FAKTA
DE 7 DRAB (STEFFEN BREUM)                       

BEDSTE FOTO/DRAMA
BLEKINGEGADE (DIRK BRÜEL)                       

BEDSTE KLIP/DRAMA
MANDEN MED DE GYLDNE ØRER (RIKKE SELIN, BENJAMIN BINDERUP & PER SANDHOLT)                                              

BEDSTE LYD/DRAMA
MANDEN MED DE GYLDNE ØRER (MORTEN PILEGAARD JESPERSEN)

ÅRETS TV-TALENT
SIMON TALBOT & JACOB WILSON

ÅRETS OTTO
MICHAEL MEYERHEIM

2009

Venue: Den Grå Hal
Vært: Peter Mygind

ÅRETS DOKUMENTARPROGRAM
DAGBOG FRA MIDTEN, GULDBRANDSEN FILM, DR2

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM
MISSION BABY, KONCERN, DR1

ÅRETS REALITYPROGRAM
ROBINSON EKSPEDITIONEN, STRIX TELEVISION, TV3

ÅRETS FAKTASERIE
DANSKERE I KRIG, FREEPORT FILM, DR1

ÅRETS AKTUALITETSPROGRAM
DR2 PREMIERE, DR, DR2

ÅRETS SPORTSPROGRAM
FODBOLD UDEN FILTER, VIASAT SPORT, TV3+

ÅRETS TV-UNDERHOLDNING
X FACTOR, BLU, DR1

ÅRETS TV-EVENT
DANSK MELODI GRAND PRIX, DR MUSIK, DR1

ÅRETS SATIREPROGRAM
SLEMME SLEMME PIGER, STV, TV 2 ZULU

ÅRETS KORTE TV-DRAMA ELLER COMEDY
KLOVN, ZENTROPA, TV 2 ZULU

ÅRETS LANGE TV-DRAMA
SOMMER, DR, DR1

ÅRETS NYHEDSHISTORIE
GELLERUP, TV 2, TV 2

ÅRETS DANSKE NYSKABELSE
COMEDYKUREN, NORDISK FILM, KANAL 5

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSPROGRAM
KLAMBORG, FRONTIER, TV 2

ÅRETS WEB-TV
DOXWISE, COPENHAGEN BOMBAY, POLITIKEN.DK/DOXWISE

ÅRETS SEERPRIS
SOMMER, DR, DR1

BEDSTE MANUS
DUNJA GRY JENSEN & RIKKE DE FINE LICHT (SOMMER)

BEDSTE FOTO / FAKTA
LARS SKREE & HENRIK IPSEN (FRA THY TIL THAILAND)

BEDSTE FOTO / DRAMA
MICHAEL CHRISTENSEN (TAK FOR I AFTEN ON TOUR)

BEDSTE KLIP / FAKTA
KASPER NORUP (X FACTOR)

BEDSTE KLIP / DRAMA
THEIS SCHMIDT (MILLE)

BEDSTE LYD / DRAMA
ANDREAS HOLTTI (MILLE)

ÅRETS TV-SKUESPILLER
JESPER LANGBERG

ÅRETS TV-VÆRT
JESPER STEINMETZ

ÅRETS TV-TALENT
LISBETH ØSTERGAARD

ÅRETS OTTO
SØREN RYGE

2008

Venue: Dokken
Værter: Lise Rønne og Robert Hansen og Jes Dorf Petersen og Mayianne Dinesen

ÅRETS KVINDELIGE TV-SKUESPILLER
SOFIE GRÅBØL (FORBRYDELSEN)

ÅRETS MANDLIGE TV-SKUESPILLER
LARS MIKKELSEN (FORBRYDELSEN)

ÅRETS KVINDELIGE TV-VÆRT
CECILIE FRØKJÆR (GO’MORGEN DANMARK)

ÅRETS MANDLIGE TV-VÆRTER
JES DORPH-PETERSEN (NYHEDERNE)

ÅRETS TV-DRAMA
FORBRYDELSEN, DR, DR1     

ÅRETS TV-UNDERHOLDNING
X FACTOR, BLU, DR1

ÅRETS COMEDY
KLOVN, ZENTROPA, TV 2 ZULU                                    

ÅRETS REALITYPROGRAM
PARADISE HOTEL, MASTIFF, TV3

ÅRETS DOKUMENTARPROGRAM
FRA THAILAND TIL THY, COSMO DOC, DR1

ÅRETS DOKUMENTARSERIE
POLITISKOLEN, FRIDTHJOF FILM, DR1    

ÅRETS NYHEDSHISTORIE
AFSLØRINGEN AF A-VASK, DR, DR1                                

ÅRETS AKTUALITETSPROGRAM
PARTILEDERRUNDE: VALG 07, DR, DR1

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM
MED KNIVEN FOR STRUBEN, STRIX TELEVISION, TV3

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSPROGRAM
SHANES VERDEN, BLENKOV & SCHØNNEMANN, DR1 

ÅRETS DANSKE NYSKABELSE
DIAGNOSE SØGES, DR, DR1                        

ÅRETS TV-PROGRAM                                            FORBRYDELSEN, DR, DR1    

ÅRETS OTTO
INGOLF GABOLD

ÅRETS TV-TALENT
SIMI JAN

2007

TVPRISEN 2007 blev holdt i Det Ny Teater. Værterne var Ibi Støvring, Mads Steffensen, Anette Kokholm og Jesper Steinmetz.
 

ÅRETS DOKUMENTARPROGRAM
VORES LYKKES FJENDER, BASTARD FILM, DR2

ÅRETS DOKUMENTARSERIE
MIN BEDSTE LÆRER, SELSKABET AF 2005, TV 2

ÅRETS NYHEDSHISTORIE
21 SØNDAG: ULOVLIGE SVINETRANSPORTER, DR, DR1

ÅRETS SPECIALPROGRAM
CHEFREDAKTØRERNES KLUB, DR, DR2

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM
UVENTET BESØG , STV, DR1

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSPROGRAM
MAX, HURLUMHEJHUSET, DR1

ÅRETS REALITYPROGRAM
SYV SURE MÆND, NORDISK FILM TV PRODUKTION, TV 2 CHARLIE

ÅRETS TV-EVENT
MGP 2006, DR, DR1

ÅRETS TV-UNDERHOLDNING
GU'SKELOV DU KOM, BLU, TV3

ÅRETS COMEDY
TJENESTEN - NU PÅ TV, RESPIRATOR MEDIA, DR2

ÅRETS TV-DRAMA
FORBRYDELSEN, DR, DR1

ÅRETS TV-PROGRAM
FORBRYDELSEN, DR1, DR1

ÅRETS NYSKABELSE
ZULU DJÆVLERÆS, NORDISK FILM TV PRODUKTION, TV 2 ZULU

ÅRETS MANDLIGE TV-SKUESPILLER
ANDERS W. BERTHELSEN (KRØNIKEN)

ÅRETS KVINDLIGE TV-SKUESPILLER
MIA LYHNE

ÅRETS MANDLIGE TV-VÆRT
JESPER STEINMETZ (TV 2 NYHEDERNE)

ÅRETS KVINDLIGE TV-VÆRT
CECILIE FRØKJÆR (GO'MORGEN DANMARK)

ÅRETS TV-TALENT
JOHANNES LANGKILDE

ÅRETS OTTO
BO DAMGAARD

MARIANNE KJÆRS INSPIRATIONSLEGAT
JONAS TERP

2006

Venue: Operaen på Holmen

TvPrisen fik desuden for første gang fysisk form som statuette dette år

ÅRETS DOKUMENTARPROGRAM

TV 2 REPORTAGE: ASYLBØRN, TV 2 ØSTJYLLAND, TV 2

ÅRETS DOKUMENTARSERIE
DEN SORTE BOX, SELSKABET, TV 2

ÅRETS NYHEDSHISTORIE
KØDSKANDALEN, DR NYHEDER, DR

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM
LIEBHAVERNE, KONCERN, TV 2

ÅRETS SPECIALPROGRAM
MENNESKEDYRET I FLOKKEN, HANSEN & PEDERSEN, TV 2

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSPROGRAM
BARDA , EASY FILM, DR1

ÅRETS TV-UNDERHOLDNING
SCENEN ER DIN, BLU, TV 2

ÅRETS TV-EVENT
DANSK JUNIOR MGP 2005, DR, DR1

ÅRETS REALITYPROGRAM
PARADISE HOTEL, MASTIFF MEDIA, TV3 

ÅRETS TV-DRAMA
NNA PIHL, COSMO, TV 2

ÅRETS COMEDY
KLOVN, ZENTROPA A/S, TV 2 ZULU

ÅRETS KVINDELIGE TV-VÆRT
CECILIE FRØKJÆR (GO’ MORGEN DANMARK)

ÅRETS MANDLIGE TV-VÆRT
HANS PILGAARD (GO’ AFTEN DANMARK)

ÅRETS KVINDELIGE TV-SKUESPILLER
ANNE LOUISE HASSING (KRØNIKEN)

ÅRETS MANDLIGE TV-SKUESPILLER
ANDERS W. BERTHELSEN (KRØNIKEN)

ÅRETS KLIPPER
STEEN JOHANNESEN (TV 2DOK: BALLETS DRONNING)

ÅRETS FOTOGRAF
MATHIAS TROELSTRUP (MIG OG MIN ALDER)

ÅRETS TV-PROGRAM
ØRNEN, DR DRAMA, DR1

ÅRETS NYSKABELSE
SEXSKOLEN, KONCERN, TV3

ÅRETS TV-TALENT
MARIKE JENSEN

ÅRETS OTTO
LASSE JENSEN

2005

Venue: Marketenderiet
Værter: Gorm og Gregers

ÅRETS DOKUMENTARPROGRAM
HERLUFSHOLM: FØRSTE SKOLEDAG, DR, DR1

ÅRETS NYHEDSHISTORIE
HENRIETTE KJÆR DØMT SOM DÅRLIG BETALER, TV 2, TV 2

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSPROGRAM - JOURNALISTIK
RUNDFUNK, KONCERN TV- OG FILMPRODUKTION, TV 2

ÅRETS SPECIALPROGRAM
JERSILD OG SPIN - THORNING OG KAOS, DR, DR2

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM
KONTANT, DR, DR1

ÅRETS REALITYPROGRAM
FC ZULU, NORDISK FILM, TV 2 ZULU

ÅRETS TV-SHOW
P3 GULD, DR, DR2

ÅRETS TV-UNDERHOLDNING
VILD MED DANS, MASTIFF MEDIA, TV 2

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSPROGRAM - UNDERHOLDNING
AMIGO, DR, DR1

ÅRETS COMEDY
KLOVN, ZENTROPA, TV 2 ZULU

ÅRETS TV-DRAMA
KRØNIKEN , DR , DR1

ÅRETS NYSKABELSE
FC ZULU, NORDISK FILM, TV 2 ZULU

ÅRETS TV-PROGRAM
KRØNIKEN, DR, DR1

ÅRETS FOTOGRAF
THOMAS MAROTT (TAMMIE OG DRENGENE)

ÅRETS KLIPPER
PERNILLE BECH CHRISTENSEN (TAMMIE OG DRENGENE)

ÅRETS KVINDELIGE TV-SKUESPILLER
ANNE LOUISE HASSING

ÅRETS MANDLIGE TV-SKUESPILLER
ANDERS W. BERTHELSEN

ÅRETS KVINDELIGE TV-VÆRT
CECILIE FRØKJÆR

ÅRETS MANDLIGE TV-VÆRT
JES DORPH-PETERSEN

ÅRETS OTTO
BUBBER

2004

Venue: SAS Radisson
Vært: Sebastian Dorset  

ÅRETS AKTUALITETSPROGRAM
DEBATTEN, DR, DR2

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSPROGRAM - JOURNALISTIK
SIGURD OG SYMFONIORKESTERET, DR, DR1

ÅRETS COMEDY
DRENGENE FRA ANGORA, DR, DR2

ÅRETS DOKUMENTARPROGRAM
RØDVINSGENERATIONEN, DR, DR2

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM
DE FANTASTISKE 5, STRIX TELEVISION, TV3

ÅRETS NYSKABELSE
JUL PÅ VESTERBRO, EASY FILM A/S, DR2

ÅRETS REALITYPROGRAM
PAR PÅ PRØVE, KONCERN TV- OG FILMPRODUKTION, TV3

ÅRETS SPECIALPROGRAM
TAL MED GUD, DR, DR2

ÅRETS TV-DRAMA
KRØNIKEN, DR, DR1

ÅRETS TV-SHOW
NIELS HAUSGAARD SHOW” MED HUDFARVET HUD”, PASEO FILM  APS., TV 2 DANMARK

ÅRETS TV-UNDERHOLDNING
HVEM VIL VÆRE MILLIONÆR, METRONOME PRODUCTIONS A/S, TV 2 DANMARK

ÅRETS TV-PROGRAM
KRØNIKEN, DR, DR1

ÅRETS KVINDELIGE TV-SKUESPILLER 
ANNE LOUISE HASSING (KRØNIKEN)

ÅRETS KVINDELIGE TV-VÆRT
CECILIE FRØKJÆR (GO' MORGEN DANMARK)

ÅRETS MANDLIGE TV-SKUESPILLER
ANDERS W. BERTELSEN (KRØNIKEN)

ÅRETS MANDLIGE TV-VÆRT
JES DORPH-PETERSEN (TV 2 NYHEDERNE)

ÅRETS OTTO
SVEN CLAUSEN 

2003

Venue: Hal D
Vært: Sebastian Dorset

ÅRETS DOKUMENTARPROGRAM
SORGENS BØRN

ÅRET DOKUMENTARSERIE
ÅRGANG 0, EASY FILM, TV 2

ÅRETS AKTUALITETSPROGRAM
KONTANT, DR, DR1

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM
HAMMERSLAG, DR, DR1

ÅRETS SPECIALPROGRAM
VIDEN OM. KROPPENS BLINDE PASSAGERER, DR, DR2

ÅRETS NYSKABELSE
PÅ KANTEN AF VERDEN, ANGEL FILM

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSPROGRAM
WONDERKIDS, TV 2

ÅRETS REALITYPROGRAM
ROBINSON EKSPEDITIONEN 2002 – DET ENDELIGE OPGØR, STRIX TELEVISION, TV3

ÅRETS TV-SHOW
ROBBIE WILLIAMS LIVE, METRONOME PRODUCTIONS

ÅRETS TV-UNDERHOLDNING
STJERNE FOR EN AFTEN, DR, DR1

ÅRETS COMEDY
LANGT FRA LAS VEGAS, METRONOME PRODUCTIONS, TV 2 ZULU

ÅRETS TV-VÆRT UNDERHOLDNING
NATASJA CRONE

ÅRETS TV-VÆRT BØRNE/UNGDOM
CAMILLA OTTESEN

ÅRETS TV-VÆRT NYHED/AKTUALITET
METTE VIBE UTZON

ÅRETS MANDLIGE TV-SKUESPILLER
PETER MYGIND

ÅRETS KVINDELIGE TV-SKUESPILLER
SOFIE GRÅBØL

ÅRETS OTTO
ULLA THERKELSEN

BRANCHEPRISEN
BERTELSEN - DE UAKTUELLE NYHEDER

2002

Det blev besluttet, at æresprisen, der gik til Otto Leisner, fremover skulle hedde Årets Otto.

ÅRETS DOKUMENTARPROGRAM
MØDET MED MIN DATTER, KONCERN TV                   

ÅRETS DOKUMENTARSERIE
DRENGENE FRA VOLLSMOSE, HANSEN OG PEDERSEN FILM OG FJERNSYN, TV 2                                          

ÅRETS AKTUALITETSPROGRAM
DAGS DATO (POLITIAGENTEN), BASTARD FILM, TV 2

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM
SÅDAN ER MÆND, KONCERN TV, DR2

ÅRETS SPECIALPROGRAM
VIDEN OM, DR, DR2

ÅRETS TV-SHOW
DANISH MUSIC AWARD                                          

ÅRETS DRAMA
REJSEHOLDET                                          

ÅRETS UNDERHOLDNING
VENNER FOR LIVET                                          

ÅRETS REALITYPROGRAM
POPSTARS, METRONOME, TV 2                                         

ÅRETS COMEDY
LANGT FRA LAS VEGAS, METRONOME, TV 2 ZULU   

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSPROGRAM
HALLO! DET ER DIT VALG, NORDISK FILM, TV 2

ÅRETS NYSKABELSE
HYPOKONDER, KONCERN TV, TV 2 ZULU               

ÅRETS VÆRT
FRODE MUNKSGAARD (HAMMERSLAG)

ÅRETS TV-SKUESPILLER
MADS MIKKELSEN (REJSEHOLDET)

BRANCHEPRISEN
DRENGENE FRA VOLLSMOSE

ÅRETS OTTO
OTTO LEISNER

2001

ÅRETS DOKUMENTARPROGRAM
DEN HØJESTE STRAF

ÅRETS DOKUMENTARSERIE
DIGTERE, DIVAER OG DOGMEBRØDRE

ÅRETS LIVSSTILS-TV
DE DYRE DRENGE

ÅRETS TV-SHOW
EUROVISION SONG CONTEST 2001

ÅRETS DRAMA
REJSEHOLDET

ÅRETS UNDERHOLDNING
NIELS HAUSGAARD 2001

ÅRETS COMEDY
EMMA’S DILEMMA

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMS-TV
DET FØRSTE KYS

ÅRETS NYSKABELSE
P.I.S. (POLITIETS INDSATSSTYRKE)

ÅRETS TV-VÆRT
LARS HJORTSHØJ

BRANCHEPRISEN
MISSIONEN PÅ NØRREBRO

ÅRETS OTTO
POUL MARTINSEN

2000

ÅRETS DOKUMENTAR
JEG ER LEVENDE (JØRGEN LETH)

ÅRETS UNDERHOLDNING
CASPER OG MANDRILAFTALEN

ÅRETS FAKTAPROGRAM
SÅDAN ER KVINDER, KONCERN TV

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMS-TV
GHETTOPRINSESSE, KONCERN TV

ÅRETS FIKTION
BROR MIN BROR, NIMBUS FILM

BRANCHEPRISEN
CASPER OG MANDRILAFTALEN